Wąwóz Havgas

30-07-2016

Wąwóz Havgas inaczej zwany Katharo to jeden z najbardziej niezwykłych wąwozów płaskowyżu Lassithi. Wąwóz niesie wodę z płaskowyżu Katharo na płaskowyż Lassithi. Znajduje się on pomiędzy szczytami Katharios Lakkos (1197 m) i Kefala (1269 m). Jego długość wynosi około 3 - 4 km, a w niektórych miejscach po bokach rosną niemal pionowe skały.

Trasa w wąwozie

Trasa jest stosunkowo łatwa i dostępna dla wszystkich aż do punktu "Neraidokolympos", gdzie znajduje się idealnie okrągły głaz na dnie wąwozu. Z tego punktu wędrówka w kanionie staje się niebezpieczna dla tych, którzy nie mają doświadczenia. Jej przejście jest trudne nawet dla doświadczonych wspinaczy. Wysiłek wynagradza jednak widok rzadkiej przyrody w unikalnym wąwozie w prowincji. Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę do wąwozu, można do niego dotrzeć szlakiem E4 obok zbiornika Agios Georgios, w pobliżu miejscowości Agios Konstantinos na płaskowyżu Lassithi. 

Przyroda i krajobraz w wąwozie

Wąwóz jest gospodarzem setek gatunków zwierząt i ptaków, tworząc bardzo bogaty ekosystem, szczególnie przez małe, naturalne jezioro. Na zboczach gór znajduje się wiele drzew i roślinności zielnej. Również skały wąwozu Havgas są piękne i imponujące. Krajobraz w kanionie jest dziewiczy, a ponieważ jest stosunkowo mało znany, niewiele osób decyduje się go odwiedzić. Przez wąwóz przepływa rzeka, która przenosi wodę z płaskowyżu Katharo do płaskowyżu Lassithi. Następnie woda przez otwór przedostaje się do tamy Aposelemis. Rzeka jest wypełniona wodą przez kilka miesięcy w roku. Tak więc, przed wędrówką lepiej upewnić się czy w kanionie jest dużo wody, szczególnie niesionej w okresach opadów.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wąwóz Tripiti

Wąwóz Tripiti znajduje się w górach Asterousia, na południe... Czytaj więcej

Wąwóz Zoniana

Wąwóz Zoniana znajduje się na południe od wsi o tej samej... Czytaj więcej

Wąwóz Ha

Dominujący wąwóz w obszarze Ierapetra, naprzeciwko pięknej... Czytaj więcej

Wąwóz Spiliotissa

Wąwóz Spiliotissa znajduje się ok. 24 km na południe od... Czytaj więcej