Wąwóz Imbros

10-07-2016

Wąwóz Imbros znajduje się w prowincji Sfakia i jest trzecim najczęściej odwiedzanym wąwozem na Krecie, po wąwozie Samaria i Agia Irini. Wszystkie te wąwozy położone są na turystycznym szlaku E4.

Spacer w wąwozie

Sceneria wąwozu jest piękna i przejście nim nie sprawia większych trudności, dlatego wąwóz Imbros jest idealnym miejscem nawet dla rodzin z dziećmi. Długość wąwozu to 11 km, przejście trwa 2-3 godziny. Trasa zaczyna się w małej miejscowości Imbros, 700 metrów nad poziomem morza, jest dobrze oznaczona razem z wejściem. Przy tawernie można zostawić samochód i udać się w pieszą wędrówkę. Znajduje się ona na trasie do miejscowości Chora Sfakion. Na pierwszych kilometrach nie robi on najmniejszego wrażenia. Z czasem kiedy skały zbliżają się one do siebie i w najwęższym miejscu są blisko siebie o zaledwie niecałe 2 metry szerokości, wąwóz ukazuje siłę i rozmach sił natury, które go ukształtowały. Początkowa część jest dość szeroka, nazywana jest Porofarago lub Porolagos. Podczas zejścia, kanion zwęża się w sposób ciągły, skały widziane po dwóch stronach podnoszą się wyżej, krajobraz w tym miejscu jest naprawdę imponujący. Po drodze można podziwiać różne jaskinie, ciekawą roślinność i stare drzewa: cyprysy, dęby i klony.

Atrakcje wąwozu

Interesującym miejsce jest Łuk Xepitira, który był niegdyś głównym przejściem od Sfakia do Chanii, dlatego wąwóz był miejscem, gdzie rozegrało się kilka bitew między Turkami i chrześcijanami w czasie tureckiej okupacji Krety (w 1821 i 1867 r.). Najbardziej imponującym miejscem wąwozu jest „brama” zwana Stenada, przy której ściany wąwozu oddalone sś od siebie zaledwie o ok. 2 m, a skały sięgają wysokości 300 m. Tworzą one bardzo piękne formacje skalne.

Warto wiedzieć 

Wyjście z wąwozu znajduje się przy wsi Komitades, można zatrzymać się na posiłek w jednej z tawern. Do wąwozu można dojechać samochodem. Po jego przejściu można taksówką z powrotem dojechać na parking. Kursują też autobusy z miejscowości Chora Sfakion, która od wąwozu oddalona jest o ok. 1,5 km. Wędrówka wąwozem zajmuje ok. 2,5 h. Nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w wędrówkach, wąwóz Imbros jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody, ponieważ jego przejście nie stanowi większych trudności, ta można rozkoszować się piękną przyrodą.

Wąwóz Imbros, to znakomita alternatywa dla wędrówki wąwozem Samaria. Choć jest on długi na 7 km nie jest zbyt wymagający. Zasłynął podczas II Wojny Światowej jako miejsce ucieczki wojsk alianckich, które uciekały z wyspy po Bitwie o Kretę na południe do miejscowości Chora Sfakion, skąd byli ewakuowani okrętami. Brytyjczycy, żołnierze z Nowej Zelandii i Australii, łącznie około 20 tys. żołnierzy, którzy po przegranej walce z armią niemiecką przedzierali się przez wąwóz.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wąwóz Tripiti

Wąwóz Tripiti znajduje się w górach Asterousia, na południe... Czytaj więcej

Wąwóz Spiliotissa

Wąwóz Spiliotissa znajduje się ok. 24 km na południe od... Czytaj więcej

Wąwóz Zoniana

Wąwóz Zoniana znajduje się na południe od wsi o tej samej... Czytaj więcej