Wąwóz Samaria

10-07-2016

Najdłuższy wąwóz Krety i Europy. Miejsce obowiązkowe dla miłośników przyrody oraz historii. Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo wąwozów na wyspie o długości około 18 km i głębokości dochodzącej do 600 metrów. Zachwyca monumentalną przyrodą i możliwością spotkania z kreteńską dziką kozą, agrimi. Od 1962 roku wąwóz jest chroniony jako obszar parku narodowego. 

Szlak w wąwozie Samaria

Przez wąwóz Samaria wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Rozpoczyna się on na południowym krańcu płaskowyżu Omalos w miejscu zwanym Ksiloskalo (1227 m n.p.m.), którego nazwę tłumaczy się najczęściej jako "drewniane schody". Z tego miejsca stromymi schodami prowadzi wąska ścieżka umacniana drewnianymi belkami, która dochodzi do poziomu około 600 m n.p.m. W trakcie tej z pozoru łatwej przeprawy turyści przechodzą obok punktu postojowego, którym jest strażnica św. Mikołaja (gr. Agios Nikolaos - Św. Mikołaj). Najpiękniejszym fragmentem wąwozu jest miejsce, gdzie wysokie na kilkaset metrów ściany zbliżają się do siebie, aż do szerokości 3,5 m w miejscu zwanym Sideroportes ("Stalowe Wrota"). Za Wrotami wąwóz rozszerza się w rozległą dolinę. Szeroki w tym miejscu szlak turystyczny prowadzi dalej skrajem koryta rzeki do opuszczonej wsi Samaria, gdzie znajduje się kościół, w którym zachowały się wspaniałe XIV-wieczne freski. To właśnie od wezwania kościoła - Błogosławionej Marii, zbudowanego tu za czasów panowania Wenecjan, a później przejętego przez prawosławnych, pochodzi nazwa wioski i wąwozu.  

Szlak turystyczny kończy się w miejscowości Agia Roumeli na południowym wybrzeżu Krety oblewanym przez wody Morza Libijskiego. Z miejscowości można wydostać się jedynie promem, który płynie na wschód do miejscowości Chora Sfakion lub na zachód do miejscowości Paleochora. Czas przejścia wąwozu w dół wynosi około 5-6 godzin, jednak można go pokonywać także w drugą stronę. Istnieje również skrócona trasa - przejście przez około 2 km w głąb wąwozu i z powrotem od strony Agia Roumeli.

Warto wiedzieć o wąwozie Samaria

  • Ze względu na gwałtowne opady i pojawienie się wody w korycie rzeki na dnie wąwozu, wycieczki tym szlakiem mogą być niebezpieczne, szczególnie w okresie wiosny i jesieni. Należy się bezwzględnie stosować do zaleceń straży Parku Narodowego, który z reguły decyduje o zamknięciu szlaku.
  • Aby przejść wąwóz zaleca się wysokie buty powyżej kostki. Na trasie jest kilka punktów, w których można uzupełnić zapas wody, ale warto mieć ze sobą pustą i pełną butelkę płynów. W niektórych miejscach są też rozstawione mobilne toalety oraz punkty widokowe z miejscami do odpoczynku.
  • Nocowanie na terenie parku narodowego jest surowo zabronione, a bilety do wąwozu mają dwie części - pierwsza sprawdzana jest przy wejściu, druga zaś przy wyjściu - w ten sposób strażnicy kontrolują, czy nikt nie pozostał na szlaku.
  • Prawie w całym wąwozie brak jest zasięgu dla telefonów GSM. W nagłych sytuacjach w połowie trasy, w ruinach wioski Samaria znajduje się punkt medyczny, a także radiostacja, przez którą w szczególnych przypadkach można wezwać śmigłowiec ratowniczy. Na trasie można też spotkać tubylców z osiołkami, którzy oferują możliwość pokonania szlaku na ich grzbiecie. Dotyczy to jednak tylko osób, które faktycznie nie mogą przejść o własnych siłach do końca szlaku, np. zwichnęły sobie staw skokowy itp. Koszt skorzystania z takiej usługi wynosi około 50 euro.
  • Warto zabrać ze sobą nakrycie głowy oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym, gdyż operacja słoneczna w wąwozie jest dość intensywna. Przy wycieczce organizowane przez lokalne biuro, warto pamiętać o zabraniu bluzy, kurtki do okrycia, aby jadąc i wracając autokarem móc okryć się przed klimatyzacją. Dla osób, które chciałyby zakończyć wędrówkę kąpielą w Morzu Libijskim polecamy zabrać strój kąpielowy. 

Wąwóz Samaria jest największą przyrodniczą atrakcją turystyczną na Krecie i najchętniej odwiedzanym wąwozem na wyspie. Miłośnicy pieszych górskich wędrówek oraz przyrody z pewnością zachwyca się tym miejscem. Zachęcamy do odwiedzin wąwozu wczesną porą letnią lub jesienią, dla osób które gorzej znoszą upalne lato raczej nie polecamy wycieczki w miesiącach lipiec - sierpień. Nie mniej dobrze przygotowany wędrowiec poradzi sobie ze szlakiem. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wąwóz Aradena

Najgłębszy wąwóz prowincji Chania to wąwóz Aradena. Liczy... Czytaj więcej

Wąwóz Imbros

Wąwóz Imbros znajduje się w prowincji Sfakia i jest trzecim... Czytaj więcej

Wąwóz Ha

Dominujący wąwóz w obszarze Ierapetra, naprzeciwko pięknej... Czytaj więcej

Wąwóz Topolia

Wąwóz Topolia znajduje się w zachodniej części Krety i... Czytaj więcej

Wąwóz Tripiti

Wąwóz Tripiti znajduje się w górach Asterousia, na południe... Czytaj więcej

Wąwóz Zoniana

Wąwóz Zoniana znajduje się na południe od wsi o tej samej... Czytaj więcej

Wąwóz Spiliotissa

Wąwóz Spiliotissa znajduje się ok. 24 km na południe od... Czytaj więcej