Wenecki port w Rethymno

07-07-2016

Jedna z najbardziej malowniczych części starego miasta. Port pochodzący z czasów bizantyjskich, którego rozkwit przypada na czasy weneckie. Jest to jeden z najbardziej zaskakujących widoków, które można zobaczyć w mieście. Przy porcie z wielu kawiarniach lub tawernach gromadzą się turyści i lokalni mieszkańcy, którzy kosztują wyśmienitych owoców morza lub greckiej kawy.

Rethymnon to miasto, które liczy około 40 tys. mieszkańców, po Heraklionie i Chanii jest trzecim pod względem wielkości miastem na Krecie. Miasto położone jest w północno-zachodniej części Krety, mniej więcej w połowie Nowej Drogi Narodowej, łączącej Chanię z Heraklionem. Wiele osób przyznaje, że miasto może pretendować do najbardziej urokliwego na Krecie ze względu na malowniczy wenecki port i jego atmosferę. 

Wenecki port

Zabudowania portu pochodzą z XIII wieku i pomimo upływu lat są zachowane w zaskakująco dobrym stanie. Centrum portu tworzy basen portowy z wysuniętym falochronem zwieńczonym latarnią pochodzącym z czasów tureckiej okupacji (z XVII wieku). Falochorn umocniony jest wysokim murem, który chroni zatokę przed wysokimi falami Morza Kreteńskiego. Latem jest to niezwykle przyjemne miejsce wypoczynku mieszkańców Rethymno, którzy gromadzą się w kafejkach przy porcie lub turystów smakujących owoce morza w restauracjach i tawernach nad brzegiem. Port nie jest wykorzystywany już jako miejsce cumowania łodzi, niewiele dalej znajduje się nowoczesna marina przyjmująca promy i wodoloty oraz cumująca liczne jachty. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Starówka miasta Rethymno

Stare miasto Rethymno jest uważane za renesansową perłę... Czytaj więcej

Muzeum Historyczne i Folkloru miasta Rethymno

Muzeum zostało założone w 1974 roku i mieści się w weneckim... Czytaj więcej

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Muzeum działa od 1991 roku. Do 2015 roku znajdowało się... Czytaj więcej

Forteca w Rethymno

Jedna z największych twierdz na Krecie, które powstały... Czytaj więcej