Wieś Anogia

01-07-2016

Wieś Anogia znajduje się 36 km na zachód od Heraklionu i 52 km na południowy wschód od Rethymno, na wysokości 750 m. Anogia jest znana w całej Grecji z przywiązania do tradycji i walki o niepodległość.

Burzliwa historia 

Jej burzliwa historią związana jest z czasami okupacji niemieckiej, kiedy to mieszkańcy porwali generała von Kreipe, w skutek czego niemieccy żołnierze otoczyli wieś i zabili niemal całą ludność w sierpniu 1944 roku. Na pamiątkę tych dramatycznych wydarzeń rozegranych w miejscowości, jeszcze dzisiaj można spotkać mężczyzn noszących tradycyjne stroje kreteńskie na znak przywiązania do tradycji i silnego poczucia nacjonalizmu. Wcześniej Anogia była często najeżdżana przez Turków, którzy po każdym niemal powstaniu (w roku 1822 i 1867) w którym brali udział jej mieszkańcy, palili doszczętnie całą wieś. 

Muzyka i rękodzieło 

Lokalna ludność żyje nie tylko według tradycji i dawnych zwyczajów, ale jest znana na całej Krecie jako miejsce ich kultywowania oraz narodzin wielu talentów. Szczególnie znana jest rodzina Ksilouris, która od pokoleń wychowuje najlepszych muzykantów na wyspie. Najsłynniejszym jest Psarantonis (właściwie Andonis Ksilouris ur. w 1942 roku) wirtuoz gry na lirze kreteńskiej. Damska część społeczności zajmuje się rękodziełem i tkactwem. Niemal cała wieś w centrum obwieszona jest barwnymi makatkami, serwetami a Panie nawet z okna zachęcają do ich zakupu. 

Warto wiedzieć

Wieś tworzą właściwie dwa skupiska domów Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem i cechuje ich specyficzna gościnność. Są oni jednak serdeczni dla przybyszów z zewnątrz. Zalesione stoki Gór Idajskich był kiedyś porośnięte drzewami cedrowymi, które były sprzedawane przez Minojczyków m.in. egipskim faraonom. Wypas zwierząt, w szczególności owiec przyczynił się do erozji gleby, dlatego krajobraz dookoła wsi jest niemal "księżycowy" zwłaszcza na płaskowyżu Nida. Do dzisiaj mieszkańcy trudnią się wypasem a na zboczach można zobaczyć koumos zwane też mitato, czyli szałasy pasterskie zbudowane z kamieni. Z daleka wyglądają jak sosy kamieni, są one jednak znakomicie przemyślaną konstrukcją z płaskim dachem, która w upalne lato zapewnia chłód. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy... Czytaj więcej

Bali jako mały kurort północnego wybrzeża

Nadmorski kurort Bali położony jest w dużej zatoce, około... Czytaj więcej

Jedno popołudnie w Fodele

Fodele to niewielka miejscowość oddalona zaledwie o pół... Czytaj więcej

Plaża Panormo

Panormo znajduje się około 20 kilometrów na wschód od miasta... Czytaj więcej