Winnica Alexakis

13-08-2016

Winnica Alexakis to rodzinnie prowadzony biznes, którego założycielem jest inżynier-enolog Stelios Alexakis. Wraz z żoną Sofią oraz dwoma synami Lazarosem i Apostolosem, prowadzi firmę od 1970 roku. Obecnie jest to największa winnica na Krecie, która może pomieścić 16 mln litrów wina oraz eksportuje winna do Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin pod własnym etykietami. 

Wina z winnicy Alexakis 

Podstawą produkcji starannie wykonanych i wielokrotnie nagradzanych win jest ciężka praca na roli, uprawa winorośli oraz wybór znakomitych owoców według terroir (czyli odmiany, warunków atmosferycznych, wysokości i orientacji). Szczególnie na wyspie praca jest trudna, gdyż winnice są małe, w odległych i trudno dostępnych terenach. Cały ten trud jest jednak wartościowy, gdy efektem pracy są gotowe butelki, nagradzane w międzynarodowych konkursach. 

Właściciele winnicy kultywują tradycję uprawy rodzimych szczepów winogron od wieków uprawianych na Krecie: szczep vidano (białe winogrona) oraz kotsifali (czerwona odmiana). Współcześnie są one mieszane z innymi popularnymi szczepami z obszaru Morza Egejskiego lub też odmianami oryginalnie przypisanymi do terenu Francji. Naszym zdaniem warto skosztować propozycji jednoodmianowych oraz win kupażowanych. 

Wybrane propozycje win z winnicy Alexakis  

W winnicy produkowanych jest 11 rodzajów win, które oficjalnie prezentowane są przez producenta. Każde oprócz unikatowych walorów smakowych, ciekawego bukietu, charakteryzuje się indywidualnie zaprojektowaną etykietą. Oto wybrane propozycje winnicy Alexakis: 

Wino Vidiano. Znakomite, jednoodmianowe z rdzennego szczepu białych winogron wino Vidiano. Barwa wina określana jest mianem zieleni brylantowej. Bukiet jest bardzo charakterystyczny z aromaty owoców tropikalnych, gruszki i nuty owoców cytrusowych. Smak aksamitny ale zostawia posmak na podniebieniu.  Rodzaj wina: białe, wytrawne. Wino wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach. W 2014 roku otrzymało srebrny medal w konkursie "Greek Wine Award 2015, Berlin Vintage 2014.

Wino Mare de Candia (Handakas - Candia). Nazwa wina odnosi się do arabskiej nazwy miasta Heraklion - Handax. Nazwa łacińska - Candia stosowana była pod panowaniem weneckim. Wino jest rzadkim połączeniem białych winogron odmian Vilana, Vidiano, Athiri i Assyrtiko. Barwa wina to znakomite połączenie cytryny z zielonymi odcieniami, posiada cech nowego i dobrego wina. Aromaty są złożone w odważny sposób - cytryna, gruszka, skórka pomarańczowa i kwiaty. Vidiano to nieskazitelnie zrównoważone białe wino wytrawne. 

Wino Kariki. Nazwa kariki w języku greckim oznacza rząd winorośli. Wino Kariki to mieszanka rdzennych, czerwonych odmian znad Morza Egejskiego czerwonych odmian Kotsifali i Mandilari. Winogrona zbiera się tylko rano, maksymalnie do godziny dwunastej w południe, aby uniknąć wysokich temperatur. Barwa: głęboka czerwień z odcieniem fioletu, gdy jeszcze młody. Bogaty i zrównoważony smak, profil okrągły z długim posmakiem. Charakteryzuje się gęstym aromatem małych czerwonych owoców (jeżyn, wiśni).

Certyfikaty 

Winnica Alexakis może poszczycić się otrzymaniem i stosowaniem norm ISO: 9007: 2008 oraz ISO 2200: 2001 w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki spełnieniu i stosowaniu tych norm, wina z winnicy zaczęły być wysyłane na nowe rynki, zarówno w kraju jak i na całym świecie. Dodatkowo w winnicy stosowany jest system zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000, który wspiera zasady HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). HACCP to systematyczne podejście zapobiegawcze w celu identyfikacji, oceny i kontroli potencjalnych zagrożeń, które mogą się wiązać z łańcuchem produkcyjnym, a mogą być krytyczne dla bezpieczeństwa żywności. HACCP identyfikuje zagrożenia (mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne) oraz monitoruje proces produkcji w celu zmniejszenia tego ryzyka od odbierania winogron, ich przetwarzania, pakowania, magazynowania, transportu, dystrybucji, aż do transportu  gotowego wina do sprzedaży.

Wizyta w winnicy

Winnica jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach: 09:00-16:00. Możliwe są wizyty poza zaplanowanymi dniami i godzinami po wcześniejszym uzgodnieniu z Panem Dimitrisem Tsoupeisem visitus@alexakiswines.gr tel.: +30 2810 25 20 19, telefon komórkowy: +30 6989 55 74 74. Adres: ulica: 104-106 Irinis & Filias, obszar Peridi Metohi 71500 Heraklion. Dojazd: z nowej drogi narodowej na wysokości miasta Heraklion zjechać w kierunku miejscowości Finikia. Dojazd oznaczony jest tablicami informacyjnymi. Warto wizytę w winnicy połączyć z popołudniem spędzonym w mieście Heraklion. Ogólna opłata za wejście do winnicy wynosi 5 EUR. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Winnica Anoskeli

Winnica Anoskeli to rodzinny biznes prowadzony w pobliżu... Czytaj więcej

Wino retsina co "gębę wygina"

Retsina to białe wino z dodatkiem żywicy. Jej nietypowy... Czytaj więcej

Winnica Boutari

Nazwa winnicy Boutari nawiązuje do legendy o miejscu, które... Czytaj więcej

Winnica Douloufakis

Winnica Douloufakis jest niewielką rodzinną winnicą znajdującą... Czytaj więcej

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A.

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A. znajduje się we... Czytaj więcej

Kreta: degustacja wina

Turystyka winiarska rozwija się na Krecie jak nigdy wcześniej.... Czytaj więcej