Winnica Anoskeli

16-08-2016

Winnica Anoskeli to rodzinny biznes prowadzony w pobliżu Kissamos - w małej miejscowości o tej samej nazwie - Anoskeli, miejscu narodziny członków rodziny Mamidakis, w której wiele lat temu został wybudowany młyn do przetwarzania oliwy z oliwek produkowanej przez rodzinę. Mijały lata a produkcja oliwy wzrosła, konieczna była więc modernizacja procesu produkcji, która doprowadziła rodzinę do budowy nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki oliwy, a także do podjęcia decyzji, aby bezpośrednio handlować oliwą z oliwek na międzynarodowych rynkach pod marką Anoskeli.  

Produkcja wina i oliwy

Stopniowo firma rozszerzyła swoje uprawy, zajmując się też produkcją kreteńskiego wina, początkowo pod nazwą Anoskeli. Od roku 2011 firma sprzedaje białe i czerwone wina pod marką ANO Plagia. Wszystkie winnice i uprawy znajdują się w okolicach wsi Anoskeli. Rodzina uprawiana odmiany: Cabernet Sauvignon, Syrah, Grenache, Asyrtiko, Vidiano i Vilana. Anokseli to rolnicza spółka która produkuje oliwę z oliwek, a także jej ekologiczną wersję. Oba te produkty chronione są certyfikatem Kolymvari Protected Designation of Origin (PDO). Firma kontroluje cały proces produkcji oliwy od momentu ich zbioru do finalnego produktu. Ponadto winnica posiada certyfikat ISO 9001 i ISO 22000. W marcu 2012 roku organiczna oliwa z oliwek otrzymała srebrny medal na 17. Międzynarodowym Konkursie Biol w Citta di Andria we Włoszech.

Degustacja wina i nie tylko 

Wieś Anoskeli ma charakter wyłącznie mieszkalny oraz z uwagi na fakt zmniejszenia lokalnej populacji mieszkańców, ambicją rodziny była budowa przestrzeń, która mogłaby przyciągnąć wielu gości. Sala degustacyjna wzięła swoją nazwę od imienia matki rodziny - Eirini, na cześć wartościom jakie przekazała swoim dzieciom. Od czasu do czasu w winnicy organizowane są wystawy sztuki i fotografii, a także inne imprezy okolicznościowe, dzięki którym nie tylko gospodarstwo ale cała wieś tętni życiem. 

W trakcie wycieczki po hali degustacyjnej można skosztować oliwy z oliwek, oliwy bio-5 oraz różnych win i tsikoudia (raki), którym towarzyszą kreteńskie przekąski. Na życzenie (do uzgodnienia z góry) można również zjeść lekki lunch z kreteńskich specjałów, np. składający się z tradycyjnych kreteńskich placków "kalitsounia", kreteńskich serów, oliwek oraz innych przysmaków.

Propozycje win z winnicy Anoskeli

W winnic wytwarzanych jest sześć rodzajów wina w klasycznych odmianach: białe, czerwone i różowe. Wybrane wina otrzymywane są metodą kupażu, w wyniku czego powstają charakterystyczne wina dla tej winnicy. Oto przegląd wszystkich win produkowanych w winnicy Anoskeli:

Ano Playa. Czerwone wino wytrawne ze szczepów: Syrah, Cabernet Sauvignon, Grenache Rouge (odmiany: 80% Syrah, 10% Cabernet Sauvignon, 10% Grenache Rouge). Mieszana odmian z rodzinnych winnic znajdujących się w pobliżu miejscowości Anoskeli. Wino dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu przez 10 miesięcy. Charakteryzuje się dojrzałym smakiem, wyczuwalne są taniny, jest jasne, posiada fioletowy kolor i średnią kwasowość.  W trakcje degustacji można delektować się aromatem przypraw, z dojrzałych czerwonych owoców i zapachem kwiatów. Temperatura podawania wynosi 18 °C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 750 ml i 375 ml. 

Ano Playa. Białe wino wytrawne  ze szczepów Vilana, Vidiano, Asirtiko. Mieszanka odmian: 60% Vilana, 30% i 10% Vidiano Asirtiko. Wino dojrzewa 1-2 lata. Charakteryzuje się świeżością, jasnym kolorem, wysoką kwasowością. Można delektować się aromatem owoców. Temperatura podawania wynosi 10-12 °C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 750 ml i 375 ml.

Ano Playa. Wytrawne wino Rose ze szczepów: Syrah i Grenache Rouge. Mieszanka odmian: 50% Syrah, 50% Grenache Rouge. Wino dojrzewa 1-2 lata. Charakteryzuje się świeżością, jasnym kolorem, wysoką kwasowością. Można delektować się aromatem czerwonych owoców. Temperatura podawania wynosi 10-12 °C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 750 ml i 375 ml.

Anoferia. Czerwone wino wytrawne ze szczepu Syrah. Czerwone wino jednorodne, jednoodmianowe z rodzinnych winnic położonych w pobliżu wsi Anoskeli. Wino dojrzewa 1 rok. Charakteryzuje się głębokim czerwonym kolorem z odcieniami rubinu, z intensywnymi aromatami czerwonych owoców i ziół, takich jak szałwia i werbena. Budowa wina jest zrównoważona, kwasowość umiarkowana. Owocowy smak staje się jeszcze silniejszy za sprawą wyraźnych aromatów malin, wiśni, cynamonu i wanilii. Temperatura podawania wynosi 18 °C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 500 ml. 

Anoferia. Czerwone słodkie wino ze szczepu Syrah. Czerwone, jednoodmianowe, słodkie wino z winnic znajdujących się w posiadaniu rodziny. Wino dojrzewa  3 lata. Charakteryzuje się głębokim czerwonym kolorem z odcieniami rubinu, z intensywnymi aromatami czerwonych owoców i ziół, takich jak szałwia i werbena. Budowa wina jest zrównoważona, kwasowość umiarkowana. Owocowy istota wina jest jeszcze silniejsza z wyraźnymi aromatami malin, wiśni, cynamonu i wanilii oraz na koniec z posmakiem czekolady. Temperatura podawania wynosi 18 °C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 500 ml.

Anoferia. Białe wino wytrawne ze szczepu Vilana. Białe, jednoodmianowe, wytrwane wino w 100% składające się z odmiany Vilana. Charakteryzuje się złotym kolorem, intensywnym aromatem cytrusów i smakiem cytrynowym. Jego zrównoważona kwasowość zapewnia harmonię trunku. Wino pozostawia na końcu owocowy smak, który staje się silniejszy dzięki wyrazistymi aromatami wanilii i zielonego jabłka. Temperatura podawania wina wynosi 10-12 ° C. Wino dostępne jest w szklanych butelkach o pojemności 750 ml.

Wizyta w winnicy

Drzwi winnicy otwarte są  dla publiczności od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 18:00 od połowy marca do połowy października. Przez pozostałą część roku goście proszeni są o kontakt w celu ustalenia terminu wizyty pod numerem tel. +30 28240 83126 lun na adres e-mail: tastingtour@anoskeli.gr Dane kontaktowe: ANOSKELI Spółka Rolnicza SA, Anoskeli, gmina Platanias, Chania, Kreta; Tel. +30 28240 83127 i +30 28240 31700, Faks: +30 28240 31709 lub e-mail: info@anoskeli.gr Opłata wizytę w winnicy oraz za degustację wynosi 6 EUR (czas 1 godzina), wycieczka o rozszerzonym programie (do 2 godzin) kosztuje 14 EUR. Dojazd: z Nowej Drogi Narodowej przed miejscowością Kissamos najlepiej kierować się w kierunku wsi: Polemarchi, Neratzia i Voukolies. Jadąc z Chanii a kierując się na południe Krety wizytę w winnicy warto połączyć z odpoczynkiem na plaży Elafonissi lub też z wizytą w klasztorze Panagia Chrisoskalitissa


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Winnica Alexakis

Winnica Alexakis to rodzinnie prowadzony biznes, którego... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Winnica Boutari

Nazwa winnicy Boutari nawiązuje do legendy o miejscu, które... Czytaj więcej

Kreta: degustacja wina

Turystyka winiarska rozwija się na Krecie jak nigdy wcześniej.... Czytaj więcej

Winnica Douloufakis

Winnica Douloufakis jest niewielką rodzinną winnicą znajdującą... Czytaj więcej

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A.

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A. znajduje się we... Czytaj więcej

Wino retsina co "gębę wygina"

Retsina to białe wino z dodatkiem żywicy. Jej nietypowy... Czytaj więcej