Winnica Douloufakis

17-08-2016

Winnica Douloufakis jest niewielką rodzinną winnicą znajdującą się w urokliwej miejscowości Dafnes, położonej około 15 km na południe od Heraklionu. Region szczyci się długimi tradycjami uprawy winorośli, dlatego lokalny szczep winorośli - Liatiko doczekał się własnej apelacji. Rodzina podsiada blisko 10 hektarów winnic a tradycja produkcji wina przechodzi z pokolenia na pokolenia. Obecnie właścicielem winnicy jest Nikolas Douloufakis, wnuczek założyciela winiarni. 

Rodzinna tradycja

Tradycja i historia winnicy rodziny Douloufakis rozpoczęła się w 1930 roku. Obecnie jest ona kontynuowana przez Nikolasa Douloufakisa, który studiował enologię we Włoszech (na uczelni: Alba Intituto agrario-Spezialitato w Diviticultura e Enologia) i jest wybitnym specjalistą w produkcji wina najwyższej jakości. Winnice ulokowane są na wzgórzach, na wysokości ponad 350 m n.p.m. Rodzina uprawia zarówno szczepy uznane za kreteńską klasykę - Liatiko, Kotsifali, Vilana, Vidiano, jak i odmiany międzynarodowe: Syrah, Cabernet Sauvignon czy Chardonnay. Produkowane wina są różnorodne w smaku, nowoczesne oraz w miarę lekkie pomimo stosowania metody dojrzewania w beczkach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prawie wszystkie wina są bardzo dobre, niektóre nawet wybitne. Naszym zdaniem, zakupując wino z winnicy Douloufakis nawet przez przypadek, można być w pełni zadowolonym z jego wyboru. 

Wybrane propozycje win z winnicy 

Aby zachęcić Państwa do wyboru wina z tej winnicy pragniemy wspomnieć o kilku najpopularniejszych winach, choć z pewnością warto skosztować wszystkich. Winnica słynie z produkcji dwóch sztandarowych win: Enótrii i Dafniosa (w odmianach białego, czerwonego i wina rose - tylko Enótria).  

Dafnios. Wytrawne białe wino. Nazwa "Dafnios" pochodzi od nazwy wsi - Dafnes. Doskonałe wino wytwarzane w 100% ze szczepu Vidiano - bardzo starego, który przez wiele lat był ignorowany z powodu ciężkich i uporczywych warunków dla uprawy i pielęgnacji, a teraz wraca ponownie do łask. Wino "Dafnios" jest produkowane bez użycia beczki, zachowuje swój niepowtarzalny smak i aromat nawet do 4 lat. Wino charakteryzuje się blado-złotym kolorem. Posiada aromaty owoców cytrusowych oraz trochę bardziej intensywne aromaty: rumianku, jaśminu i przypraw. Pełny i bogaty smak, zrównoważona kwasowość i dokładne wykończenie. Wino powinny być podawane w temperaturze 9-10 °C. Jest dobrym dodatkiem do niektórych ryb, wieprzowiny np. tradycyjnej kreteńskiej wieprzowiny z porem, jagnięciny. Wino z rocznika 2015 zostało nagrodzone brązowym medalem w konkursie Decanter World WIne Awards w 2016 roku w Londynie.

Enótria. Wytrawne czerwone wino. Nazwa "Enótria" oznacza dosłownie ziemię wina. Kompozycja wina jest  prosta, jest to wino do częstej degustacji oraz wyrazem codziennego życia na Krecie. Jest to mieszanka dwóch bardzo starych rodzimych odmian winorośli pochodzących z Krety: Liatiko i Kotsifali, które z powodzeniem zostały połączone z międzynarodowym - Syrah. Mieszanka to 30% Liatiko, 30% Kotsifali i 40% Syrah. Winifikacja przebiega w klasyczny sposób w zbiorniku ze stali nierdzewnej, w temperaturze od 24 °C do 28 °C. Fermentacja odbywa się oddzielnie dla każdej odmiany winogron. Wino starzeje się do 3 lat. Wino powinno być podawane w temperaturze 17 °C. Jest to doskonały towarzysz dla dań z makaronu z mięsem mielonym, szczególnie z mielonym mięsem królika, dzikiej kozy lub wieprzowiny. Wino jest łączone także z niektórymi tradycyjnymi greckimi potrawami, takimi jak moussaka.

Helios. Słodkie wino (rocznik 2005). Nazwa "Helios" z języka greckiego oznacza słońce, i to właśnie słońce tworzy duszę tego wina. Winogrona są dziesięć dni podsuszane. Wino posiada bursztynowy kolor, aromat rodzynkowo-czekoladowy, w ustach jest kwasowe, herbaciane, gładkie, bursztynowe. Wyczuwalna jest czekolada i powidła śliwkowe. Wino jest kompleksowe i gęste. Naszym zdaniem to imponujące wino deserowe, które zawiera pełnię aromatów i smaków. Wino jest wykonane w 100% z suszonych winogron odmiany Liatiko. Fermentacja odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej w temperaturze 17 °C. Wino dojrzewa przez pięć lat w beczkach z francuskiego dębu.

Wino musujące Douloufakis. Białe wino (Sparkling White Douloufakis). W tym roku (maj 2016) w winncy powstało pierwsze wino musujące ze szczepu Vidiano. Jest to doskonały wybór wśród kreteńskich win wytrawnych o wysokiej jakości. Musujące białe wino jest produkowane w 100% z Vidiano, rocznik 2013. Jest to kolejny, nowoczesny sposób degustacji tej odmiany. Wino jest prawie słomkowej barwy, tworzy złożony aromat przypominający smak jabłek, moreli, miodu i wosku pszczelego. Jest to bardzo orzeźwiające wino musujące o długim posmaku. Zalecane jest umieszczenie wina w wiaderku z lodem na pół godziny przed podaniem w temperaturze 9-10⁰C. Wino znakomicie komponuje się w potrawami z owoców morza i białego mięsa.

Wizyta w winnicy

Zabudowania winnicy Douloufakis razem z pomieszczeniami, w których wino jest produkowane i znajduje się sala degustacyjna położone są w centrum miejscowości Dafnes. Winnica i piwnice oddalone są o około 10 minut jazdy samochodem od wsi. Miejscowość Dafnes jest w centrum uprawy winorośli regionu "Dafnes", który jest chroniony nazwą pochodzenia (P.D.O.). Do winnicy najlepiej dojechać kierując się drogą z Heraklionu, odległość od miasta to zaledwie 15 km. Po kilku kilometrach droga zaczyna prowadzić w górę, warto zatrzymać się na chwilę aby podziwiać widoki winnic porastających okoliczne wzgórza. Na wizytę w winnicy najlepiej umówić się telefonicznie lub wysłać zapytanie, nr tel.: +30 2810792017 lub +30 697450132, adres e-mail: wines@cretanwines.gr. Winnica jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach od 11:00 do 15:30. Właściciele nie są nastawieni na przyjmowanie dużych grup i licznych gości, gdyż winnica jest niewielka, ale chętnie przyjmują każdego gościa. Opłata za degustację wynosi 5 EUR. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Winnica Alexakis

Winnica Alexakis to rodzinnie prowadzony biznes, którego... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Winnica Anoskeli

Winnica Anoskeli to rodzinny biznes prowadzony w pobliżu... Czytaj więcej

Kreta: degustacja wina

Turystyka winiarska rozwija się na Krecie jak nigdy wcześniej.... Czytaj więcej

Winnica Boutari

Nazwa winnicy Boutari nawiązuje do legendy o miejscu, które... Czytaj więcej

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A.

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A. znajduje się we... Czytaj więcej

Wino retsina co "gębę wygina"

Retsina to białe wino z dodatkiem żywicy. Jej nietypowy... Czytaj więcej