Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A.

17-08-2016

Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A. znajduje się we wsi Kounavi, w samym sercu regionu winiarskiego Peza w centralnej części wyspy. Wina pochodzące z winnicy produkowane są w niej od 1973 roku z odmian winogron rodzimych dla wyspy. Nazwa miejscowości, gdzie znajduje się winnica jest doskonałym dowodem długiej winiarskiej tradycji, ponieważ jest ona bezpośrednio związana z prasami winiarskimi zwanymi w języku greckim "kanaves". Winnica Mediterra - Creta Olympias S.A.  produkuje wina, które są eksportowane do w ponad 20 krajów na całym świecie. Wina zostały nagrodzone medalami w krajowych, jak w międzynarodowych konkursach winiarskich. Certyfikowany system jakości zarówno w winnicy jak i w produktach końcowych, jest gwarancją unikalnych win dla wszystkich, którzy uważają, wino jest stylem życia.

Historia winnicy

Terroir winnic, niezwykle pozytywna energia, pasja i głęboka wiedza stanowią idealne warunki do tworzenia win, które oferują unikalne właściwości. Winnica Mediterra - Creta Olimpias SA choć została założona ponad 40 lat temu stale angażuje się w produkcję, butelkowanie i dystrybucję win wysokiej wartości. Punkt zwrotny w jej historii miał miejsce w 2005 roku, kiedy winnicę nabyła grupa kapitałowa Creta Olympias. Jej właścicielem jest Demetres Contominas - biznesmen w sektorze ubezpieczeń i mediów, ale również pasjonat i koneser wina. Pod nowym kierownictwem w winnicy nastąpiła radykalna restrukturyzacja, dzięki czemu  stała się ona rozpoznawana przez międzynarodową publiczność, m. in. za sprawą świadomego wykorzystania rodzimych odmian z Krety oraz potencjału odmian międzynarodowych na kreteńskim terroir. Winnica sygnuje dwie marki produkowanych win:

  • Mediterra Winery (tłum. Winnica Mediterra), której wina charakteryzują się innowacyjnością, najwyższą jakością oraz stylem śródziemnomorskim. Najbardziej cenione wina tej marki to: Xerolithia, Mirambelo oraz Mediterra.
  • Kreta Olimpias - marka specjalizuje się w produkcji win uznawanych za klasykę greckich win, a także wina Creta Olimpias Vin de Kreta oraz win deserowych, np. Mavrodaphne, Muscat Samos i Muscat Patras.

Propozycje win z winnicy 

Pod dwoma markami produkowanych jest blisko 20 różnorodnych win, zarówno jednoszczepowych jak i win mieszanych. Warto wspomnieć o tych najbardziej charakterystycznych dla winnicy. 

Xerolithia. Wytrawne białe wino, którego nazwa nawiązuje do lokalnej tradycji budowania ochronnych murów, które mają za zadanie chronić winorośl. Nazwa "xerolithias" może być dosłownie tłumaczona jako "suche kamienne ściany", oznacza mury budowane z ułożonych, bez zaprawy, jeden na drugim kamieni, aby stworzyć naturalne granice dla winnic i chronić je przed erozją. Winnice porastają zbocza regionu Peza. Wino charakteryzuje się jasnym kolorem, podczas degustacji wydzielają się intensywne aromaty owoców cytrusowych na tle owoców egzotycznych (ananasa i mango). Wino jest zrównoważone o niewielkiej kwasowości. Składa się w 100% ze szczepu Vilana. Wino, rocznik 2013 zostało nagrodzone brązowym medalem w konkursie International Wine & Spirit Competition w Londynie (2014 rok). 

Pyrorago. Wytrawne czerwone wino, sztandarowe wino produkowane w winnicy. Składa się ze szczepów: Kotsifali, Syrah i Cabernet Sauvignon. Nazwa wina nawiązuje do koloru wina, które posiada głęboki fioletowy kolor, z języka greckiego tłumaczone jest od słów ogień i jagody. Wino charakteryzuje się aromatem świeżych i suchych czerwonych owoców z pikantnymi nutami i aromatem tytoniu. Posiada potencjał starzenia co najmniej 7-10 lat. Wino dojrzewa 18 miesięcy w drewnianych beczkach. Winnice szczepów wykorzystanych do produkcji tego wina znajdują się w okolicach miejscowości Houdetsi i Vathypetro w prowincji Heraklion, na wysokości 350-500 m, nie są nawadniane. 

Vin De Crete Rose. Wytrwane wino różowe. Składa się ze szczepów: Kotsifali i Mandilari, których winnice położone w obszarach o niskiej wilgotności i łagodnych wiatrach latem, które pomagają dojrzewać winogronom. Wino posiada jasny i różowy kolor, jest delikatne z aromatami czerwonych owoców i płatków róży. Cała kompozycja to przyjemnym, orzeźwiający smak i owocowe wykończenie. Wino z rocznika 2010 zostało nagrodzone srebrnym medalem w konkursie Inothiki (Thessaloniki 2010). 

Wizyta w winnicy

Winnica jest otwarta dla zwiedzających po uprzednim umówieniu się na wizytę. Wizyta w winnicy obejmuje: zwiedzanie jej obiektów, w tym podziemnej piwnicy, degustację win i kreteńskich przysmaków, projekcję wideo na temat historii produkcji wina na wyspie oraz możliwość zakupów. Godziny zwiedzania: codziennie od godziny 9.00 do 17.00, w weekendy na życzenie, po wcześniejszym umówieniu. Można zorganizować wizytę dla grupy do 40 osób. Dane kontaktowe do winnicy: tel. +30 210 6009828, te. +30 2810 741383 oraz adres e-mail: export@mediterrawines.gr


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Winnica Anoskeli

Winnica Anoskeli to rodzinny biznes prowadzony w pobliżu... Czytaj więcej

Winnica Boutari

Nazwa winnicy Boutari nawiązuje do legendy o miejscu, które... Czytaj więcej

Winnica Alexakis

Winnica Alexakis to rodzinnie prowadzony biznes, którego... Czytaj więcej

Wino retsina co "gębę wygina"

Retsina to białe wino z dodatkiem żywicy. Jej nietypowy... Czytaj więcej

Winnica Douloufakis

Winnica Douloufakis jest niewielką rodzinną winnicą znajdującą... Czytaj więcej

Kreta: degustacja wina

Turystyka winiarska rozwija się na Krecie jak nigdy wcześniej.... Czytaj więcej