Wyspa Chrissi czyli "Złota wyspa"

17-05-2016

Wyspa Chrissi lub Gaidouronisi położona na otwartym Morzu Libijskim słynie z niebieskiego koloru wody, który obejmuje wszystkie możliwe odcienie i palety. W jej krajobrazie pojawiają się drzewa jałowca i tysiące połamanych muszli na brzegu.

O wyspie

Chrissi bierze swoją nazwę od złotego koloru piasku, którym jest pokryta. Wyspa jest obszarem chronionym ze względu na swoje unikalne środowisko. Poza niezwykłą przyrodą i połaciami piasku nie posiada atrakcyjnych obiektów. Niektórzy turyści wybierają się na spacer w kierunku latarni morskiej i kaplicy, położonych na zachodnim wybrzeżu. Wyspa nazywała się do niedawna Gaidouronisi, ale jest nazwa została zmieniona na "Złotą", z pewnością aby zachęcić więcej osób do jej odwiedzenia. Od XIV wieku służyła jednak jako baza dla piratów z Algieru.

Warto wiedzieć

Z przystani przy weneckiej twierdzy można skorzystać z oferty rejsów organizowanych codziennie w sezonie na wyspę. Rejs trwa ok. 50 minut. Statki wypływają w godzinach porannych i wracają popołudniu. Na wyspie poza nielicznymi drzewami cedrowymi nie występuje wysoka roślinność, dlatego warto zabrać ze sobą okrycie przed słońcem oraz duże ilości wody. Co prawda na wyspie znajduje się jedna tawerna, ale jest ona licznie oblegana przez turystów, pod których też dostosowano ceny. Wyspa jest znakomitym miejscem dla wielbicieli wypoczynku na plaży. 

Plaże na wyspie

Do dyspozycji odwiedzających są cztery główne plaże, ale każdy znajdzie dla siebie cichy i ustronny zakątek. Najczęściej wybierana jest plaża w obszarze nazwanym "Vougiou Mati" na południu (w pobliżu przystani łodzi). Plaża jest zorganizowana w parasole i leżaki oraz położona blisko jedynej na wyspie tawerny. Po przeciwległej stronie wyspy na północy znajduje się plaża tak samo często wybierana jak ta na południu. Dojście spacerem od łodzi zajmuje około 5 minut. Nazwa została "Belegrina" lub po prostu "Złota Plaża". Krajobraz jest tutaj niezwykły przez kolor wody i piasek pokryty muszelkami, woda jest płytka o niezwykłej przejrzystości. Plaża jest zorganizowana w leżaki i parasolki. Plaża na zachód od plaży "Belegrina" to plaża "Hatzivolakas", która jest spokojniejsza choć dno morskiej jest pokryte skałami. Dookoła znajduje się wiele drzew cedrowych, niektóre z nich liczą blisko 200 lat. Na zachód od plaży "Hatzivolakas" archeolodzy odkryli ślady osady minojskiej, która rozkwitła z powodu handlu purpurą - barwnikiem używanym przez starożytnych i Bizantyjczyków do barwienia ubrań. W pobliżu można odwiedzić niewielką kaplicę św. Mikołaja i latarnię morską.  Na wschód od plaży "Belegrina" położona jest plaża "Kataprosopo", naprzeciwko której znajduje się mała wyspa sąsiadująca z Chrissi - wyspa Mikronisi. Jest ona schronienim dla tysięcy mew. Sama plaża jest mniej imponująca niż pozostałe, ale dno nie jest głębokie (nie więcej niż 5 m) co sprawia, że jest ona idealnym miejscem do nurkowania z rurką. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Spinalonga - zaklęta wyspa

Spinalonga to niewielka wyspa, która znajduje się przy... Czytaj więcej

Plaża wyspa Thodorou

Naprzeciwko plaży w miejscowości Agia Marina widoczna jest,... Czytaj więcej

Plaża Ambelos

Plaża Ambelos znajduje się na wschód od głównej osady w... Czytaj więcej

Klasztor Moni Kapsa

Klasztor św. Jana w Kapsas znajduje się 9 kilometrów wschód... Czytaj więcej

Plaże w okolicach miejscowości Agios Nikolaos

Miejscowość Agios Nikolaos jest najstarszym kurortem na... Czytaj więcej

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lassithi znajduje się około 25 km na południe... Czytaj więcej