Zamek Frangokastello

10-07-2016

Frangokastello to twierdza zbudowana w XIV wieku przez Wenecjan na przestrzeni atylko 4 lat. Zamek nazwano imieniem św. Nikitasa, ale miejscowa ludność przemianowała nazwę tego zamku na Frangokastello, czyli zamek Franków. Z czasem nazwa została przyjęta i Wenecjanie traktowali ją jako obowiązującą oficjalnie.

Zamek ludzi rosy

Twierdza zwana jest też zamkiem cudzoziemców lub też zamkiem ludzi rosy. Według legendy są to duchy żołnierzy, którzy w 1828 roku zginęli broniąc twierdzy przed Turkami. W 1828 roku partyzanci, którzy walczyli o wyzwolenie Krety i Grecji spod tureckiej okupacji przejęli panowanie nad twierdzą. W dniu 18 maja twierdza stała się areną krwawej bitwy pomiędzy wojskami tureckimi a partyzantami dowodzonymi przez Hatzimichalisa Dalianisa. Ostatecznie twierdza została odbita przez znaczne siły tureckie. Podobno w rocznicę bitwy pojawiają się w fortecy uzbrojone czarne cienie, zwane Drosoulites (gr. Δροσουλίτες) czyli ludzie rosy. Legenda głosi, że są to duchy żołnierzy, którzy w 1828 roku zginęli broniąc twierdzy przed Turkami. Podobno w wytłumaczeniu tego zjawiska brali udział nawet naukowcy, którzy potwierdzają, że pojawiające się postaci nie zwykłym zjawiskiem meteorologicznym.

Twierdza współcześnie

Obecnie zachowały się jedynie mury zamku, który położony jest w pobliżu szerokiej, piaszczystej plaży łagodnie opadającej w kierunku morza. Wnętrze twierdzy jest zupełnie puste. Pozostało tylko kilka ścian wyznaczających zarysy pomieszczeń. Sama miejscowość za sprawą szerokiej, piaszczystej plaży, która łagodnie opada w kierunku morza jest jedną z wielu miejscowości wypoczynkowych południowego wybrzeża Krety. Do niedawna wejście na teren fortecy było bezpłatne, teraz pobierana jest niewysoka opłata wysokości około 1,5 EUR. Przy twierdzy znajduje się duży parking.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Twierdza Kazarma w Sitia

Twierdza Kazarma zbudowana jest na wzgórzu w pobliżu portu.... Czytaj więcej

Dzielnica Topanas w Chania

Urokliwa dzielnica miasta Chania położona na zachód od... Czytaj więcej

Agia Galini czyli święty spokój

Nazwa miejscowości „święty spokój” przeczy popularności... Czytaj więcej

Agia Roumeli

Agia Roumeli jest niewielką i zaciszną miejscowością, która... Czytaj więcej